Pravidla správné péče o ložní prádlo: zapomeňte na aviváž, perte vždy naruby a všímejte si symbolů na štítku

Pořídili jste si stylové a na dotek příjemné povlečení s představou, že vám bude v ložnici dělat radost po mnoho let? Aby si lůžkoviny skutečně zachovaly svou kvalitu i vzhled, vyžadují správnou a pravidelnou péči. Klíčová je nejen optimální teplota praní a vhodná metoda sušení, ale i volba pracích prostředků či způsob skladování. Jak tedy na to? Pokud znáte daný materiál a umíte číst drobné symboly na cedulce, bude pro vás údržba ložního prádla hračkou!

ložní prádlo

Přírodní nebo syntetické?

Ještě, než se vůbec pustíte do samotného praní a dalších navazujících kroků, je potřeba se seznámit se samotným materiálem povlečení. Každý totiž vyžaduje trochu jiný přístup.

Klasická bavlna je ideálním příkladem tkaniny, o kterou se zvládne postarat opravdu každý. Velmi dobře snáší vyšší teploty, je vhodná pro sušení v sušičce a žehlením se její vlákna neničí. Zejména u bavlny v provedení Renforcé a Mako je žehlení na místě, jelikož má tendenci se mačkat. O trochu komplikovanější jsou poté další přírodní varianty. U kvalitního lnu je možné teplotu praní nastavit na 60 °C, obecně se ale doporučuje 40 °C. Zajímavostí je, že čím více se materiál pere, tím měkčí a jemnější je. Lněné lůžkoviny je vhodné sušit především na vzduchu a z důvodu tendence k mačkání je i žehlit. Pokud je však vaším cílem rustikální vzhled ložnice, obejdete se i bez použití žehličky. Opravdu speciální přístup vyžaduje například hedvábné povlečení – pere se na šetrný program a velmi nízkou teplotu, suší se výhradně na vzduchu a při žehlení je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Se syntetickými tkaninami, jako je mikrovlákno, polyester a mikroplyš, si hlavu lámat příliš nemusíte. Stačí je jen vyprat přibližně na 40 °C a dát si pozor na aviváž, která snižuje jejich prodyšnost a hebkost.

ložní prádlo

Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, je potřeba si uvědomit, že jeho životnost, výdrž a odolnost určuje především kvalita použitých vláken. Pokud tedy máte doma bavlněné povlečení, automaticky to neznamená, že vydrží roky bez známek opotřebení – rozhodující je hustota, gramáž a kvalita tkaniny. „Ideální je volit povlečení z dlouhovlákenné ručně sbírané bavlny. Určitým znakem kvality je také způsob zapínání. Mezi nejvyhledávanější aktuálně patří všitý zip s překrytím bez úchytu jezdce, který zvyšuje komfort a zároveň snižuje riziko poškození lůžkovin,“ vysvětluje Jitka Jirsová z české značky lůžkovin Stella Ateliers.

ložní prádlo

Prací symboly nemusí být hádanka!

Lůžkoviny bychom měli prát alespoň jednou za dva týdny, ideálně však častěji, zejména v teplejších měsících, kdy se více potíme. Jednoduchým a praktickým řešením, jak udržet čistotu ložní soupravy, je používání náhradního povlaku na polštář, který lze střídat každý týden. Právě polštář totiž bývá nejvíce vystavený nečistotám z vlasů, potu i zbytkům kosmetiky a kožního mazu, a proto si zaslouží častější péči než zbytek lůžkovin.

Podobně je na tom i prostěradlo, které bývá opomíjeno. Vzhledem k intenzivnějšímu kontaktu s pokožkou a vyšší míře znečištění by se mělo měnit alespoň jednou týdně. Obzvláště v létě, kdy se během spánku více potíme, je pravidelná výměna prostěradla klíčová pro zachování hygieny i komfortu.

ložní prádlo

Další užitečnou pomůckou v péči o lůžko jsou chrániče matrací. Nejenže chrání samotnou matraci před potem a nečistotami, ale zároveň mírně změkčují její povrch, což přispívá k pohodlnějšímu spánku. Prát byste je měli přibližně každé tři měsíce.

S konkrétní péčí dané textilie vám poradí prací symboly, které běžně najdete na všité cedulce uvnitř povlečení. Změť drobných obrázků a geometrických tvarů však může na první pohled působit nepřehledně a nepříliš srozumitelně. Pojďme si proto představit základní značky, jejichž znalost je klíčem k čistému, voňavému a dlouhodobě zachovalému povlečení.

ložní prádlo

Nejdůležitějším symbolem je teplota praní. Poznáte ho podle vaničky s vodou a čísla uvnitř, jež udává maximální stupně. A co dělat, když je obrázek podškrtnutý? Jedna nebo dvě čárky určují šetrnost programu – čím vyšší počet, tím jemnější cyklus je potřeba zvolit. Jak správně prádlo sušit se zase dozvíte pomocí kolečka uvnitř čtverce. U této značky si dejte pozor hlavně na počet teček uprostřed, jež určují teplotu sušení. Jeden puntík upozorňuje na nízké stupně, dva značí střední teplotu a tři znamenají, že prádlo snese intenzivnější sušení. Pokud je však symbol přeškrtnutý, prádlo do sušičky nepatří, mohlo by totiž dojít ke sražení, deformaci či jinému poškození. Jde například o satén, hedvábí či len. V neposlední řadě je důležité vědět, zda je materiál určený k žehlení, či nikoliv. S tím vám pomůže obrázek žehličky, ve kterém rovněž naleznete drobné tečky informující o maximálních stupních – jedna označuje žehlení do 110 °C, dvě do 150 °C a tři do 200 °C.

Na cedulce se často objevují i další symboly, které už ale nejsou tolik známé a řada lidí jim nerozumí. „Trojúhelník značí možnost užití bělidla. Pokud je prázdný, bělit je možné bez omezení, v případě dvou šikmých čar je potřeba volit jen nechlorovaná bělidla. Specifickou značkou je i kruh s písmenem uvnitř, jež se týká chemického čištění – P dovoluje čištění perchlorem, F zase upozorňuje na jemnější čištění se speciálními rozpouštědly, jako jsou uhlovodíky. Pokud je kruh prázdný, na lůžkoviny je možné použít běžná rozpouštědla,“ popisuje Jitka Jirsová.

ložní prádlo

I na detailech záleží!

Kromě obecných pravidel správné péče, které se dozvíte především z drobného štítku na povlečení, je dobré dopřát látce i něco navíc. Pro dlouhodobé zachování životnosti a stálosti barev se hodí prát lůžkoviny naruby. Nejen designu, ale i povrchu lícové strany tento způsob prospívá: Praní naruby eliminuje usazování textilního prachu neboli nopíků na lícové straně. Dbejte zároveň na to, aby byl zip vždy zapnutý. Snížíte tak riziko poškození na minimum. Ačkoliv se může zdát, že aviváž je při praní žádoucím krokem, opak je pravdou. Tento prostředek totiž zanechává na povrchu vláken jemný film, který může snižovat savost materiálu, ovlivňovat jeho prodyšnost a u některých přírodních látek, jako je bavlna či len, také narušovat jejich strukturu. Aviváž tedy raději přeskočte.

ložní prádlo

U sušení se opravdu zaměřte na to, aby lůžkoviny předtím, než je uklidíte, nebyly stále vlhké. Vyhnete se tak nejen zatuchlému pachu, ale i potenciálnímu výskytu plísní na nedostatečně usušených místech. Klíčový je i způsob skladování. Povlečení ideálně uchovávejte ve skříni či šuplíku, kde není vystaveno přímému slunečnímu záření a nadměrné vlhkosti. Za takto svědomitou péči se vám odmění dokonalým komfortem a pohodlím, jež vás v ložnici bude těšit i celou řadu let!

Zdroj foto: Stella Ateliers

Související příspěvky